Trocha teorie
Pokud jste z jakéhokoliv důvodu začali uvažovat o změně životního stylu, určitě Vás napadla otázka: „Jaký pohyb je pro mě nejlepší? Mám běhat? Jezdit na kole? Plavat?“ Na tyto otázky bohužel není univerzální odpověď, ale stačí porozumět pár základním pravidlům. Jak určitě víte, naše tělo se skládá ze spousty různých částí, orgánů, tkání atd. Nám bude prozatím stačit rozeznávat mezi dvěma základními „hmotami“ našeho těla. Je to:
Aktivní tělesná hmota – všechna hmota na našem těle kromě tukových zásob. Jak již název napovídá, tato tělesná hmota má svou důležitou roli na fungování organismu. Zajišťuje chod organismu, látkovou výměnu, a spousty dalších procesů nezbytně nutných pro chod našeho těla.
„Pasivní“ tělesná hmota – jednoduše řečeno tuk. Zásobní tuk nelze považovat za aktivní složku hmoty, protože tuk je jednoduše řečeno jen uskladněná energie na „horší časy“. Z hlediska chodu organismu nemá zásobní tuk takřka žádný význam (pokud neuvažuji dlouhodobé hladovění).
Tuk však můžeme ještě dále rozdělit na Esenciální tuk a Zásobní tuk. Esenciální tuk je malá část tuku, kterou naše tělo potřebuje a bez kterého nemůže fungovat. Nelze mít tedy 0% tuku v těle, ale vždy i sebehubenější jedinec má několik procent tělesné hmotnosti tvořenou tukem (u žen je to o něco více).
Ještě než se dostanu k tomu co tedy vlastně dělat, rád bych zdůraznil jednu důležitou věc. Odjakživa se traduje zjišťování obezity ze dvou základních číselných hodnot testovaného člověka: tělesné hmotnosti a výšky (rovněž známý BMI index vychází z těchto dvou hodnot). Tento způsob výpočtu, ať už je jakýkoliv, je však dosti zavádějící a nepřesný. Při výpočtu např. BMI není ve vzorci nijak zahrnout věk, typ postavy, a další faktory, které by měly výsledek korigovat.
Faktor ukazující zdali je testovaný člověk obézní či nikoliv je však zcela obecně dán jako podíl tuku a aktivní telesné hmoty. Je tedy zřejmé, že i na pohled normální člověk může být rovněž obézní (latentní obezita – skrytá obezita), protože jeho množství tuku v těle není ve správném poměru k aktivní tělesné hmotě. Nemusí přitom vykazovat pohled viditelné příznaky obezity. Pokud tedy cítíte že s vaší postavou není něco v pořádku a chcete s tím něco udělat, máte v podstatě tři možnosti
*(vycházíme z předpokladu že obezita je definována jako poměr tuku a aktivní tělesné hmotnosti):
- snížit množství tuku při zachování aktivní tělesné hmoty
- zvýšit množství aktivní tělesné hmotnosti při zachování množství tuku
- zvýšit množství aktivní tělesné hmoty při současném snížení tuku
Je na první pohled zřejmé, že třetí možnost je nejefektivnější. Ale jak tohoto efektu dosáhnout? Je to jednoduché – POSILOVNA – pokud se někteří z Vás tohoto slova lekli a máte chuť ihned tyto stránky zavřít, prosím dočtěte do konce alespoň tuto stránku. Třeba se mi podaří Vás ještě přesvědčit.
Ještě než začnu dál psát podrobnosti, chtěl bych zdůraznit, že základní principy, které budu dále popisovat, se v zásadě neliší při cvičení mužů a žen. Naše tělo je si v tomto ohledu velmi podobné, a proto není jediný důvod, proč by ženy nemohly cvičit v posilovně nebo proč by měly mít výrazně jiný tréninkový plán. Všechno co na těchto stránkách píšu, platí beze zbytku jak pro muže, tak i pro ženy.
Posilovna je mocný nástroj, je-li využit tak jak má být. Pohyb tohoto druhu je tělu vlastní (od pradávna lidé nosili těžké předměty a vykonávaly těžkou práci – stroje nebyly ani žádná pomocná technika a všechna práce byla vykonávána lidmi). Díky posilovně dokážeme naše tělo stimulovat k nárůstu aktivní tělesné hmoty – svalů (ostatní aktivní tělesná hmota jako orgány a kosti jsou posilovnou stimulovány v omezené míře).
Pokud se nám podaří zvýšit množství svalů, máme napůl vyhráno. Svaly mají totiž jednu „krásnou“ vlastnost – jsou energeticky „hladové“. Svaly jsou aktivní tělesná hmota, a aby mohly vůbec v těle existovat, potřebují energii. Energii, kterou si berou buď ze zásob glykogenu (při fyzické aktivitě), který je uložen přímo ve svalech, příp. v játrech atd. Nebo tělo využívá energie z tuků (v době nečinnosti při malém energetickém výdeji). Pokud se nám tedy podaří nabrat o něco více svalů, tyto svaly nám budou následně pomáhat odbourávat tuky. Ještě je nutné dodat, že svaly jako energeticky velmi náročné tkáně jsou velmi rychle tělem odbourávány v případě jejich nevyužívání (tělo nebude „živit“ něco, co vlastně nepotřebuje). Pokud tedy svaly jednou získáme, musíme si je pravidelně využívat, aby je tělo opět neodbouralo.
Často jsem se setkával s reakcemi (od dívek), že nechtějí mít velké svaly. Vždy mi tato obava připadala poněkud úsměvná. Ženy nemají takovou hormonální výbavu jako muži. Testosteron, který se mimo jiné podílí na tvorbě svalů je v ženském těle zastoupen jen nepatrně a proto ženy nemohou mít nikdy velké svaly. Pokud je někdo zděšen vidinou svalů, které mají profesionální kulturistky, věřte, že se za tím skrývají roky tvrdé dřiny, propracovaných vícefázových tréninků, kvalitní protejnové výživy, doplňků stravy a velmi často i dávky steroidů. Totéž platí i pro mužské vzory kulturistiky. Kulturistika jako sport je bohužel úzce spjata s těmito nelegálními a pro tělo nebezpečnými prostředky. V současné době je profesionální kulturistika jen důkaz toho CO TĚLO VYDRŽÍ a nikoliv toho CO TĚLO DOKÁŽE, jak tomu bylo dříve. Proto chci říct, že obavy o nárůst obrovských svalů, pokud se jen podíváme na činku, nejsou zrovna na místě. Navíc vždy se jedná o spojitý proces růstu svalů a odbourávání tuků (v ideálním případě). Vždy lze tedy cvičení přerušit, pokud by se tvarování postavy ubíralo nesprávným směrem. Znovu však zdůrazňuji, že se bude jednat o dlouhodobý pomalý proces a ze dne na den nikomu svaly nenarostou.
Posilovna Vás nezbaví přebytečného tuku za týden, tak jak to slibují televizní reklamy. Posilovna Vás ani nezbaví přebytečného tuku bez námahy, tak jak to slibují televizní reklamy. Posilovna je dřina a kdo nejde z posilovny vyčerpaný a zpocený, jako by tam ani nebyl. Posilovna však na rozdíl od přípravků z televizních reklam opravdu funguje a zaručí Vám nárůst aktivní tělesné hmoty (svalů – díky nimž dojde ke zpevnění postavy) a při dodržování správných stravovacích návyků dojde i ke snížení množství zásobního tuku.
Cvičit se však musí pravidelně a dlouhodobě. Nelze očekávat viditelné výsledky za měsíc, zvláště pokud tělo bylo například 10 let vystavováno nevhodné stravě a minimu fyzické námahy. Z tohoto pohledu je měsíc cvičení v 10 letech pasivity, jen necelé 1%. Tělo tedy nebude kvůli této krátkodobé "nárazové" aktivitě vynakládat úsilí a tvořit nové svaly, či dokonce odbourávat tuky. Teprve až v okamžiku, kdy se stane cvičení opravdu pravidelné a dlouhodobé, tělo zjistí, že svaly bude opravdu potřebovat, a začne je vytvářet. Čím déle jsme byli pasivní, tím déle bude tělu trvat, než začne pozitivně reagovat na cvičení a fyzickou aktivitu.