Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta a Jo-Jo efekt

 

Asi každý z nás slyšel o věci zvané Jo-Jo efekt. Pokud držíme dietu a pracně schodíme nějaké to kilo, po skončení diety zase rychle nabíráme váhu zpět a ještě nějaké to kilo navíc.

Proč tomu ale tak je a jak tomu předejít? Ve chvíli kdy se rozhodneme držet dietu, naše tělo začne dostávat dlouhodoběji omezený přísun potravy a energie. Tělo na toto samozřejmě reaguje. Pálí energii ze svých tukových zásob (to jsme chtěli). Rovněž ale začne dělat opatření, aby byla co nejvíce snížena spotřeba energie. Jinými slovy, tělo očekává období hladu a musí začít hospodařit s energií tak, aby tukové zásoby vydržely co nejdéle a tělo tak mohlo vydržet co nejdéle v tomto „nouzovém režimu“. Takto je naše tělo bohužel odpradávna nastaveno. Tělo se umí perfektně adaptovat na nedostatek potravy. Dokáže například snížit svůj bazální metabolismus, začne efektivněji pracovat s energií atd.

Tělo však také bohužel při hladovění velmi rychle odbourává svaly, protože právě svaly jsou vysoce energeticky náročné a v době „hladu“ si tělo nemůže dovolit je živit (jiná situace by byla, pokud bychom se při dietě donutili pravidelně silově cvičit a svaly stimulovat – tělo by je neodbourávalo, protože by byly každý den plně využity). Ale ruku na srdce – kdo z nás při dietě pravidelně a tvrdě cvičí (ani bych to nedoporučoval). Tělo tedy při dietě zpravidla odbourá část svalů. Když dietu následně skončíme a začneme opět normálně jíst, náš příjem energie se dostává do normálu, avšak výdej energie je po skončení diety výrazně menší (tělo odbouralo svaly, které spotřebovávali významnou část energie). Vzniká tedy nerovnováha, kdy příjem energie je výrazně vyšší než její výdej. Asi tušíte, co bude následovat – ukládání přebytečné energie ve formě tuku. Výsledek diety je tedy jasný – váha přibližně stejná nebo vyšší než před začátkem diety a změna poměru tuku a aktivní tělesné hmoty k horšímu.

 

Diety tedy redukci váhy ani změnu kompozice těla z dlouhodobého hlediska v žádném případě neřeší !!!

 

Naším cílem je zlepšit poměr tuku a aktivní tělesné hmoty. Tedy zvýšit množství svalů a snižit množství tuku. Musíme tedy chtě nechtě začít anaerobně trénovat (s činkami), abychom zvýšili množství svalů a současně (při dodržování správných stravovacích návyků) snížili množství tuku (pokud budou svaly využívány a mírně snížíme příjem potravy, bude se muset nedostatek energie krýt z tukových zásob)