Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strava a pohyb

 

Od pradávna co je člověk člověkem, ho provázela každodenní tělesná aktivita. Musel obstarat potravu, lovil a vše co den za den podnikal bylo fyzicky náročné. Naše tělo se díky tomu po tisíciletí přizpůsobovalo této náročné fyzické činnosti.

Stejně tak odjakživa musel člověk v určitých časových horizontech přežívat jen s omezeným přísunem potravy. Byla období neúrody a hladu, kdy musel člověk přežít jen s málem (rovněž byly i doby blahobytu a úrody).

Tělo se všem těmto vlivům postupně přizpůsobilo a dnes dokáže naše tělo snášet fyzickou námahu a dokáže se vyrovnat i s nedostatkem potravy (né nutně zároveň). Pohyb je tělu zkrátka vlastní. Až v posledních letech se však situace naprosto obrátila a snad všichni jsme si toho vědomi. Valná většina zaměstnání je vykonávána hlavou a v sedě. I do práce se dostáváme bez nějakého většího úsilí autem nebo MHD. Pokud chceme relaxovat po práci, jdeme s přáteli do hospůdky, kina, muzea atd. Valná většina běžně provozovaných aktivit je, omluvte mi ten výraz, pasivní.

Navíc dnes takřka neznáme hlad. Téměř každý si můžeme dovolit stravu několikrát denně a často volíme stravu výživově takřka bezcennou a zároveň výrazně kalorickou. Tyto faktory přispívají k tomu, že u nás roste přímo před očima počet obézních lidí. Není to kvůli tomu, že by se rodilo více dětí s porušenou genetickou výbavou nebo nemocní lidé, kteří s tímto faktem nemohou nic udělat!!! Takovýchto případů je jen hrstka a troufám si říci, že jich je stejně jako před lety!!! Je sice pravda, že obézní rodiče mají většinou obézní dítě, ale proč tomu tak je??? Nemůže to být i tím, že jednoduše dítě odkoukává špatné návyky od rodičů??? Konzumuje tučná jídla tak jako oni, nesportuje, protože ho k tomu nikdo nevede, tráví čas u počítače nebo u televize, protože to tak dělají jeho rodiče…

 

Čím dál více je kladen důraz na intelektuální stránku jedince a opomíjí se stránka fyzická. Bohužel je jasně vědecky dokázáno, že s obezitou a špatným životním stylem jdou ruku v ruce nejrůznější srdeční onemocnění, cukrovka, onemocnění kloubů, atd. Člověku je pohyb vlastní a měl by mu být tedy v dostatečné míře dopřán.

 

Pokud tedy máte odhodlání a vůli něco změnit, směle do toho !!!